Česko-Slovenský ples v Obecním domě slavil svátek zamilovaných Prvomájovými polibky

Česko-Slovenský ples v Obecním domě slavil svátek zamilovaných Prvomájovými polibky

 

Významné osobnosti z oblasti kultury a umění, vědeckého, podnikatelského i politického života, utužovali přátelské vztahy a vzájemnost mezi Českou republikou a Slovenskou republikou na 8. ročníku Česko-Slovenského plesu v pražském Obecním domě.Zdroj: Česko-Slovenský ples / Foto: Martin Řezáč

 

Letošní Česko-Slovenský ples se po nucené více než dvouleté pauze z důvodu pandemie konal v  netradičním termínu v podobě Plesu jako Majálesu. Mimořádné datum plesu ze soboty 30. dubna na neděli 1. května a s těmito daty spojené tradiční zvyky, rituály a slavnosti reflektoval nejen název, ale také program a vizuální koncept večera. Hosté prožili neopakovatelnou noc plnou radosti, tance, nových přátelstvích a romantických polibků, které k tomuto datu neodmyslitelně patří už po celé generace. 

Česko-Slovenský ples si získal status akce s nejvyšší kulturní úrovní a vysokým celospolečenským významem. Díky tomu každoročně získává oficiální záštity prezidentů obou zemí, které i letos udělili – prezident České republiky Miloš Zeman a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.

Letošní ročník se konal u příležitosti 110. výročí otevření a zpřístupnění Obecního domu a 140. výročí otevření Národního divadla, ale také svátku všech zamilovaných. “Po více než dvou náročných letech odkladů způsobených a vynucených celosvětovou pandemií jsme náš galavečer pojali jako příležitost poděkovat všem zdravotníkům a hlavně všem těm, kteří sváděli neúprosný boj s koronavirem. Dále jako symbolický důkaz znovuotevření a restartu kultury a kulturně společenského života v obou našich zemích a v neposlední řadě jako projev a odkaz důležitosti přetrvávajících česko-slovenských vztahů a vzájemného přátelství mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Čím dál víc si to uvědomujeme v dnešní pohnuté době a ve sledu posledních událostí v Evropě, jak důležité je upevňovat vztahy, přátelství a naši společnou vzájemnost.  Ještě pořád v nás doznívají dojmy a emoce z krásného slavnostního večera. Dovolte mi poděkovat všem našim partnerům, příznivcům, účinkujícím i ctěným hostům, že nás i v této náročné době podpořili svou účastí. Bez vás by Česko-Slovenský ples nebyl takový, jaký je,” hodnotí letošní ročník ředitel Česko-Slovenského plesu a jednatel společnosti ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o. Radovan Čaplovič.

O nádherný zážitek ze slavnostního zahájení 8. ročníku Česko-Slovenského plesu se postarala sopranistka Petra Nôtová se svou árií Barče zopery Hubička od Bedřicha Smetany v klavírním doprovodu Petry Šuško. 

V úvodní části večera hostům zahrálo Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu a harfistka Hedvika Mousa Bacha. Díky programu v duchu majálesu se o předtančení postarali ti nejpovolanější – členové folklorního souboru Limbora, kteří svou choreografií připomněli lidové zvyky a tradice spojené s 1. májem. Hostům do tance zpívala celá plejáda hvězd v čele s legendou české hudební scény Jiřím Kornem. Jedna z nejvýraznějších slovenských zpěvaček Katarína Knechtová roztančila snad všechny hosty Obecního domu. 

K úžasné atmosféře na parketu přispěl Rozhlasový Big Band Gustava Broma společně se smyčcovou sekcí Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vladimíra Valoviče, jehož hosty se stala držitelka Ceny Thálie Dasha, která rozzářila podium Smetanovy síně, dále swingový zpěvák Jan Smigmator a sólistky RBBGB Andrea Zimányiová, Zuzana Gamboa a Ivana Regešová. Pozvání přijala také slovenská popová legenda Beáta Dubasová, která měla na svědomí protančené střevíce přítomných dam. Skupina Sokoly, která spojuje lidové a populární písně mnoha žánrů do jedné melodie, to je osobitý styl muzikantů, kteří svým umem doplnili nabitý program. 

Celým večerem hosty provázela česko-slovenská moderátorská dvojice ve složení Monika Hilmerová a Aleš Háma.

O prvomájový kulinářský zážitek pro plesové hosty se v podobě servírované galavečeře a rautového občerstvení postarali týmy Restaurace Obecního domu a Catering Vyšehrad 2000 pod vedením šéfkuchaře Tomáše Dunčka a šéfcukráře Jiřího Matějíčka. 

Svou přítomností poctila Česko-Slovenský ples noblesní legenda, herec Vladimír Kratina, který přišel po boku své půvabné dcery Dominiky. Červený koberec svou krásou doslova rozzářily dámy, tradičně nechyběla ozdoba večera topmodelka Andrea Verešová v zářivě žluté róbě od Jany Pištejové, která je jednou z nejuznávanějších slovenských módních návrhářek a galavečer také poctila svou účastí. V doprovodu manžela hudebníka Mikoláše Růžičky si přišla užít večer herečka Andrea Růžičková v šatech Denisy Dovala, která sama upoutala svým originálním modelem. Česko-Slovenský ples si letos nenechali ujít i herečky Michaela Maurerová a Denisa Pfauserová. Plesu se také zúčastnil další z nejrespektovanějších módních návrhářů ze Slovenska, Boris Hanečka, který připravil i letos módní kreaci pro ambasádorku charity Lucii Hablovičovou a oblékl taky moderátorku večera, Moniku Hilmerovou. Nechyběla Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová, vicemiss České republiky 2009 Lucie Smatanová, Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová a Česká Miss Earth 2013 a moderátorka Monika Leová. Pozvání přijali moderátorky Eva Perkausová a Gabriela Partyšová.

Na ples společně dorazily zpěvák Adam Mišík s hercem Janem Komínkem a objevil se také herec Tomáš Měcháček. Mezi hosty byla také baletní mistryně Renata Sabongui. 

Obecní dům poctil svou účastí vojenský historik Michal Burian, plukovník armády ČR a ředitel odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha spolu s manželkou historičkou Miroslavou Burianovou z Národního muzea, která se vědecky zaměřuje na české dějiny odívání. Svou přítomností ples poctila slovenská politička, poslankyně a předsedkyně výboru Národní rady SR pro zdravotnictví Jana Bittó Cigániková. Svou účastí nás také potěšili: profesor epidemiologie a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, místopředseda vlády a ministr hospodářství Slovenské republiky Richard Sulík, velvyslanec Slovenské republiky v České republice Rastislav Káčer a nechyběl profesor epidemiologie a poradce prezidenta republiky Miloše Zemana Roman Prymula. Plesu se také zúčastnil a hosty na úvod v projevu přivítal Vlastimil Ježek, předseda představenstva Obecního domu.

Na plese byla možnost přispět na charitativní účely zakoupením obrazů od autora Milana Sopky, které poskytla Nadace Art Heals The World Foundation. Hosté měli celý večer možnost obdivovat také unikátní diamantový šperk ze 14k zlata posázený rubíny, smaragdy a brilianty z dílny kalifornské značky Nialaya Jewelry, který nakonec svou nejvyšší nabídkou získal jeden z hostů plesu a spolu s ní i titul největší gentleman a dobrodinec plesu. O půlnoci hosty překvapil Folklorní soubor Limbora, jehož choreografii vévodily kvetoucí stromy a tradiční májka přímo uprostřed Smetanovy síně a z prostor Obecního domu se stala rozkvetlá zahrada. Majitel šperku patřil mezi první, kdo pod rozkvetlou třešní svým romantickým polibkem obdaroval dámu svého srdce. Přítomní hosté přispívali také po celý večer do tradiční charitativní kasičky. Tento rok putovala podpora z rukou obou ambasadorek charity Česko-Slovenského plesu Martiny Šmukové a Lucie Hablovičové na konto Nadačního fondu Be Charity Báry Nesvadbové, jehož posláním je dlouhodobě podporovat nemocné či jinak znevýhodněné osoby a jejich rodiny.

 “Nádherná atmosféra našeho prvního společného Česko-Slovenského plesu – Plesu jako Majálesu v Obecním domě byla velmi inspirující. Těší nás pozitivní ohlasy na romantickou a kouzelnou atmosféru Prvomájové majálesové noci. Snažili jsme se najít vhodný termín odloženého plesu a ukázalo se, že jsme možná na začátku nové tradice majálesu.  Kdo ví, možná se příští rok setkáme nejen na Česko-Slovenském plese, ale také na Majálese”, prozrazuje jednatel společnosti ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o. a ředitel produkce Lumír Mati. 

 

Devátý ročník Česko-Slovenského plesu je plánovaný na 11. února 2023 opět v pražském Obecním domě.

 

Zde můžete shlédnout Teaser z 8. ročníků Česko-Slovenského plesu: Plesu jako Majálesu.

 

Veškeré důležité informace naleznou návštěvníci také na oficiálních sociálních sítích na profilech Česko-Slovenského plesu:

Facebookový profil

Instagram

Twitter 

kanál YouTube 

LinkedIn

 

Partneři Česko-Slovenského plesu 2022: 

Partneři: EP ENERGY TRADING, a.s., SPP – distribúcia, a.s., AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o., Eustream, a.s., Stredoslovenská energetika, a.s., Atos IT Solutions and Services, s.r.o., ART OF WORD s.r.o., SLAVICA s.r.o., RWA Partners

Hlavní mediální partneři: Forbes CZ, Forbes SK, RTVS

Mediální partneři: Česká televize, Slovenka, LISTY

Hlavní pořadatel: ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o.

Spolupořadatelé: ART OF WORD s.r.o., SLAVICA s.r.o.

Spoluúčast: Městská část Praha 1, Obecní dům

Partnerem etikety a dress codu je společnost GALARD

 

Informace o vstupenkách na  www.ceskoslovenskyples.cz v sekci “Vstupenky” 

 

Podrobnější informace na adrese:

 

Radovan Čaplovič                                      Lumír Mati

jednatel ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o.      jednatel ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o.

ředitel ČESKO-SLOVENSKÝ PLES                ředitel produkce ČESKO-SLOVENSKÝ PLES

caplovic@ceskoslovenskyples.cz                 mati@ceskoslovenskyples.cz

+420 608 766 658                                    +420 777 755 075

 

 

 

Datum zveřejnění: 6-5-2022

Česko-Slovenský ples 2022 – aktuální informace

8. ročník Česko-Slovenského plesu s podtitulem Ples jako Majáles byl s ohledem a v souvislosti se stávající epidemiologickou situaci a také z důvodu i nadále povinnosti nošení respirátorů v interiérech přesunutý na 30. 04. 2022.

 

Náš návrh umožnit konaní nejen našeho kulturně společenského galavečera bez povinnosti/nutnosti nošení respirátorů/nanoroušek, výměnou za přísnější podmínky PCR/LAMP, příp. AG testování všech účastníků v den konání plesu, bez rozdílu jestli jsou očkovaní, překonali onemocnění COVID-19, nebo disponuji vlastním negativním testem, je z důvodu současné epidemiologické situace a aktuálně přijatých protiepidemických opatření v České republice prozatím zamítavý.

Datum zveřejnění: 18-1-2022

Plesová sezóna vyvrcholila velkolepým Česko-Slovenským plesem

Zrodila se nová legenda plesové scény

Významné osobnosti z oblasti vědy, kultury, sportu, podnikatelského i politického života během uplynulého víkendu utužovali přátelské vztahy mezi Slovenskou republikou a Českou republikou na 7. ročníku Česko-Slovenského plesu v pražském Obecním domě.

 

Sedm let existence Česko-Slovenského plesu, to je sedm nezapomenutelných plesových nocí a sedm let budování hodnotné tradice, díky které se Češi a Slováci v jediný večer sejdou, aby si bok po boku připomněli svou společnou historii.

Česko-Slovenský ples si v očích médií a veřejnosti získal status akce s nejvyšší kulturní úrovní a vysokým celospolečenským významem. Díky tomu každoročně získává oficiální záštity prezidentů obou zemí – prezidenta České republiky pana Miloše Zemana a poprvé v historii plesu udělila záštitu i nová prezidentka Slovenské republiky paní Zuzana Čaputová.

"Ještě stále v nás doznívají dojmy a emoce z krásného večera. Máme za sebou už sedmý ročník a věříme, že šťastná sedmička našemu plesu přinese ještě mnoho dalších vydařených let. Velké díky všem našim příznivcům, účinkujícím, partnerům i ctěným hostům. Bez vás by Česko-Slovenský ples nebyl takový, jaký je. Těšíme se na Vás opět za rok”, hodnotí letošní ročník ředitel Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

Jak je již na Česko-Slovenském plese dobrým zvykem, v rámci programu a slavnostního otevření akce nechybělo několik překvapení – prvním z nich byla skladba Bedřicha Smetany Vltava v podání hudebního seskupení Zvonkohra Košariská-Priepasné, dětí pocházejících z rodiště Generála Milana Rastislava Štefánika – jedné z osobností, které byl věnován program letošního plesu.

Hosty čekala také dvě filmová překvapení: dokument slovenského režiséra Petra Hledíka věnován průřezu stoleté historie Slovenského národního divadla, které v tomto roce slaví výjimečné jubileum a také krátký videofilm "Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ", vytvořený Vojenským historickým ústavem Bratislava u příležitosti 140. výročí narození M. R. Štefánika a 100. výročí jeho tragické smrti.


Slavnostní otevření 7. ročníku Česko-Slovenského plesu se neslo také v doprovodu tónů "Piesne o rodnej zemi". O této kultovní skladbě zvané i "Najkrajší kút v šírom svete" z operety Gejzy Dusíka "Hrnčiarsky bál" se v minulosti uvažovalo jako o slovenské hymně. Na Česko-Slovenském plese zazněla z úst sólisty opery Státního divadla Košice Jaroslava Dvorského, který zastoupil svého bratra Miroslava. Ten totiž den před plesem nečekaně onemocněl a musel vystoupení zrušit. "Velmi si vážíme, že Jaroslav na poslední chvíli přijal naše pozvání a zastoupil svého nemocného bratra. Odkazem Česko-Slovenského plesu je bratrství mezi našimi dvěma národy. Nyní náš ples obohatil zcela nový význam slov bratrská láska", odkazují organizátoři na margo nečekané změny v programu, která se udála jen 24 hodin před akcí.

Tradiční úvodní předtančení přineslo skutečnou lahůdku pro ty nejnáročnější milovníky umění – mistrovské dílo Piotra Iljiče Čajkovského, Mariuse Petipua a Lva Ivanova Labutí jezero ve dvou exkluzivních provedeních. První z nich předvedl Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni. Druhé baletní vystoupení ikonický duet Bílé Adagio – vrchol 2. dějství Labutího jezera odtančili první sólisté Baletu SND Olga Chelpanova a Konstantin Korotkov. Vystoupení dvojice baletních mistrů bylo zároveň věnováno jejich domovskému Slovenskému národnému divadlu, které letos slaví 100. výročí založení. Hudební poctou SND bylo také druhé vystoupení Jaroslava Dvorského, slavná neapolská píseň O Sole Mio, která je neodmyslitelnou stálicí světových operních repertoárů.

Hostům do tance zpívala celá plejáda hvězd v čele s Richardem Müllerem, Leonou Machálkovou, Emmou Drobnou, Terezou Maškovou a Martinem Chodúrem. Aktuální Česko-Slovenská SuperStar Tereza Mašková svým vystoupením uctila českou legendu Věru Špinarovou. Slovenská kapela Duchoňovci zase připomněla nesmrtelné hity Karla Duchoně u příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin. K úžasné atmosféře na parketu přispěl také Rozhlasový Big Band Gustava Broma se smyčcovou sekcí Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vladimíra Valoviče. Rezidenční soubor Českého rozhlasu slaví úctyhodných 80 let své existence. Celým večerem hosty provázela česko-slovenská moderátorská dvojice ve složení Michala Hergetová a Roman Juraško.


Zdroj: Česko-Slovenský ples / Foto: Martin Zeman

 

O nezapomenutelný kulinářský zážitek plesových hostů v podobě servírované galavečeře se postarala Francouzská restaurace Art Nouveau, pod vedením šéfkuchaře Patrika Bečváře, člena Národního týmu kuchařů a cukrářů a šéfkuchařky Adély Hošťákové.

Červený koberec svou krásou doslova rozzářily dámy, tradičně nechyběly topmodelka Andrea Verešová a zpěvačka Celeste Buckingham. Pozvání přijala herečka Marika Šoposká, která přišla s manželem, filmovým zvukařem Petrem Čechákem. Nechyběla Česká Miss 2013 a moderátorka TV Prima Gabriela Lašková a Česká Miss Earth 2013 a moderátorka Monika Leová. Objevila se také moderátorka Eva Perkausová, herečka a ředitelka divadla Hana Gregorová a houslistka Markéta Muzikářová. Ozdobou večera i módní policie se staly královny krásy – Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová a Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová dále Miss Global 2019 Karolína Kokešová a Miss Czechoslovakia 2019 Klára Vavrušková. Stejně jako každý rok, i letos měly na plese své zastoupení osobnosti ze světa sportu – bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Rosický s manželkou moderátorkou a bývalou modelkou Radkou Rosickou a česká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková s manželem, bývalým italským tenistou Fabriziem Sestini, ředitelem pro vztahy s turnaji WTA. Vzhledem k celospolečenské vážnosti Česko-Slovenského plesu, zavítali do Obecního domu i představitelé obou zemí. Pozvání přijal ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček i první náměstek primátora hlavního města Praha Petr Hlaváček. U příležitosti 140. výročí narození generála M. R. Štefánika přijali pozvání také první slovenský kosmonaut plukovník Ivan Bella, ředitel  slovenského Vojenského historického ústavu (VHÚ) plukovník Miloslav Čaplovič a český vojenský historik a spisovatel, plukovník Eduard Stehlík.

Tradiční dobročinný příspěvek převzaly ambasadorky charity plesu Lucia Hablovičová a Martina Šmuková. Tento rok podpora putuje na konto neziskové organizace Maják n.o., pomáhající lidem s kombinovaným postižením zraku a sluchu, tzv. hluchoslepotou.

Česko-Slovenský ples se opět stal i místem upevňování vztahů na regionální úrovni. Letos akci symbolicky udělili záštity a prostor v programu dostali Zlínský kraj a Trenčiansky samosprávny kraj. Hosté si díky tomu užili koncerty umělců z daných regionů a vychutnali si tamní kulinářské speciality i vína.

Rodákem ze Zlínského kraje je významný český malíř a rytec 20. století Max Švabinský, jehož kultovní díla lze nalézt i v honosných prostorách Obecního domu. Se Zlínským krajem se pojí také jeden ze salónů budovy – “Slovácký salonek” s působivou dekorativní nástropní malbou. Právě region Slovácka leží z větší části ve Zlínském kraji.

Poctě Geniu loci Obecního domu, jeho umělecké, historické a estetické hodnotě a umělcům, kteří ji spoluvytvářeli, byla věnována i letošní květinová výzdoba a speciální objekty zdobící hlavní scénu Smetanovy síně od floristy Róberta Bartolena, aktuálního vítěze celosvětové floristické soutěže Fusion Flowers International Designer of the Year /2019. Organizátoři tak vzdali hold i českému malíři, grafikovi a designéru Alfonsovi Muchovi při příležitosti blížícího se 160. jubilea od jeho narození. 

Právě v souvislosti s Obecním domem čelili organizátoři během příprav tohoto ročníku nové výzvě: "Pro vysoký zájem o vstupenky jsme se po konzultaci a udělení souhlasu od Obecního domu rozhodli vyjít vstříc přání našich hostů a zvýšit kapacitu hlavní Smetanovy síně o nové krásné prostory lóží, které byly vyhotoveny speciálně jen pro tento večer, "prozrazuje zajímavost ze zákulisí příprav ředitel produkce Lumír Mati.

Následující 8. ročník Česko-Slovenského plesu se uskuteční v pražském Obecním domě 6. února 2021.


Celá tisková zpráva ke stažení zde

Datum zveřejnění: 10-2-2020

© Copyright ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o., ART OF WORD s.r.o. a SLOVENSKO-ČESKÁ SPOLEČNOST 2013–2022  
Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. ROZUMÍM