V srdci Evropy vyvrcholila plesová sezóna noblesním Česko-Slovenským plesem

V sobotu 11. února hostil pražský Obecní dům velkolepý Česko-Slovenský ples.

Romantický a noblesní devátý ročník se tradičně nesl v duchu výjimečných vztahů a vzájemného porozumění mezi Čechy a Slováky. Program hned v úvodu připomněl 30. výročí založení obou zemí – České republiky a Slovenské republiky.

Slavnostní otevření patřilo Martinu Babjakovi, Rozhlasovému Big Bandu Gustava Broma a smyčcové sekci Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kteří zahájili Česko-Slovenský ples Kupletem toreadora z opery Carmen. Martin Babjak se zároveň postaral o první překvapení večera, když zahrál na fujaru skladbu „Dobře mu, Janíkovi” a předal pódium nejmladším členům folklorního souboru Limbora, kteří symbolizovali nové generace a budoucnost obou našich národů.

Programem Česko-Slovenského plesu, v režii Richarda Raimana, provázela moderátorská dvojice Michaela Maurerová a Vladimír Kobielsky. Úvodní předtančení patřilo tentokrát mistrovskému dílu Piotra Iljiče Čajkovského, Mariuse Petipua a Lva Ivanova Labutí jezero a překvapivě své taneční umění předvedli farářka Martina Viktorie Kopecká a tanečník Marek Dědík. Hosty okouzlilo symbolické světelné rozbuchání srdce dechberoucí květinové výzdoby na stole se zástupci partnera charitativní části plesu Be Charity Báry Nesvadbové

Prestižního Česko-Slovenského plesu 2023, který se uskutečnil opět pod záštitou obou prezidentů – prezidenta České republiky Miloše Zemana a prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové, se zúčastnila řada představitelů politické scény: předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár, pověřený ministr zahraničních věcí SR Rastislav Káčer, pověřený ministr hospodářství SR Karel Hirman, pověřený ministr dopravy SR Andrej Doležal, místostarosta městské části Prahy 1 a zastupiteľ hlavného mesta Prahy David Bodeček, významný český vojenský historik, spisovatel a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, matematik a vizionář Karel Janeček a mnoho dalších významných osobností z oblasti vědy, kultury, sportu, diplomacie a podnikatelského života.

Zdroj: Česko-Slovenský ples 2023 / Foto: David Peltán

„Nemůže být lepšího místa jakým je Obecní dům, abychom se setkali na Česko-Slovenském plese, kde se naše národy, přestože už třicet let píší samostatně každý svůj vlastní příběh, znovu setkávají. Věřím, že všichni máme tyto společné kořeny nadále ve svých srdcích,“ řekla v úvodním proslovu Markéta Pekarová Adamová. „Někdo by mohl Česko-Slovenský ples vnímat jen jako společenskou událost. Já v tom vidím mnohem větší rozměr. Rozměr silného přátelství mezi našimi oběma státy a příležitost oslav 30. výročí vzniku našich samostatných republik. Naše vztahy jsou ukázkové, přímo bratrské,“ zdůraznil ve svém proslovu Boris Kollár. 

Velkolepost plesu potvrdily i známé osobnosti, které na červeném koberci zazářily. Zástupci sportovního života – sportovní ředitel fotbalové AC Sparty Praha Tomáš Rosický s manželkou Radkou, II. vicemiss České republiky pro rok 2002, dvojitý majitel Zlaté hokejky (nejlepší hráč českého hokeje) Patrik Eliáš s manželkou Petrou Eliáš Volákovou, moderátorkou České televize a profesionální hokejový brankář Alexander Salák s manželkou Michaelou. K vidění byli i další sportovci. Například fotbalový útočník klubu SK Slavia Praha Mick van Buren, který ještě hodinu před oficiálním zahájením galavečera odehral fotbalový zápas. Pozvání přijali topmodelka Andrea Verešová, Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová, Česká Miss Essens 2022 Vanesa Švédová, Miss Slovensko 2021 Sophia Hrivňáková, vítězka Miss České republiky pro rok 2004 Jana Doleželová. Objevila se frontmanka kapely Vesna Patricie Fuxová, zpěvačky dua Twiins Daniela a Veronika Nízlové a houslistka Markéta Muzikářová. Tradičními hosty byli herečka Andrea Růžičková a hudebník Mikoláš Růžička herec Martin Dejdar s manželkou Danielou, dále pianista a hudební pedagog Ivo Kahánek, herci Marek Němec a Jan Komínek a herečka Denisa Pfauserová. Také moderátorky Gabriela Lašková, Eva Perkausová, Nikol Moravcová a moderátor Alexander Hemala. Ze slovenských televizních médií pro změnu: moderátorka TV JOJ Erika Barkolová a moderátorka RTVS Simona Simanová. Plesový večer také poctili módní návrháři Boris Hanečka, Jana Pištejová, Tatiana Kovaříková, Zuzana Lešák Černá a mnoho dalších zvučných jmen.

Hostům do tance hráli a zpívali mnozí významní interpreti obou zemí – kapela Chinaski, Lenka Filipová, Václav Neckář & Bacily, Zuzana Smatanová, Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólistkami Andreou Zimányiovou, Ivanou Regešovou a Zuzanou Gamboa, smyčcová sekce Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kapela Aleš Háma and friends a další.

Po loňské velmi úspěšné dražbě ve prospěch Be Charity Báry Nesvadbové, jsme se i letos rozhodli podpořit jejich projekty, zmínily ambasadorky charity Česko-Slovenského plesu pro Česko Martina Šmuková a pro Slovensko Lucia Hablovičová. Hosté svou podporu vyjádřili přes tichou aukci třinácti předmětů a zážitků. Výtěžek z této charitativní dražby poputuje k zajištění nezbytných a tolik potřebných rehabilitací pro malého Viktora (nar. 2017), pro malého Vítka (nar. 2018) a pro malou Siu Lily (nar. 2017).

To nejlepší z Česka a Slovenska podtrhnul gastronomický zážitek z kulinářských specialit v podání renomované společnosti Stones Catering. Hostům byla podávána exkluzivní galavečeře šesti lahodných pokrmů v tříchodovém menu podávaná v netradičním "duet" servisu inspirovaném také mezinárodním kulinářským uměním.

Organizátoři každoročně vzdávají hold Obecnímu domu a i letos zdůraznili jeho Genius loci. Tentokrát připomněli 150. výročí narození malíře, kreslíře, grafika a rytce Maxe Švabinského, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století. Jeho dva obrazy s názvem České jaro se nacházejí v Riegrově sále a představují dvě skupiny významných českých literárních, hudebních a výtvarných umělců (Svatopluk Čech, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Božena Němcová, Julius Zeyer, Josef Václav Myslbek, Mikoláš Aleš, Josef Bedřich Smetana a Antonín Dvořák). 

„Dovolte, abych vás přivítal v těchto nádherných secesních prostorách Obecního domu, který se stal již tradičně místem našeho společného setkávání.  Pevně věřím, že náš galavečer bude i nadále přispívat k prohlubování vztahů, naši vzájemnosti a také k budování nových přátelství, uvítal hosty generální ředitel Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

„Máme za sebou úspěšný 9. ročník Česko-Slovenského plesu a před námi jsou již prípravy na jubilejný 10. ročník. Vysoká očekávání našich hostů jsou pro nás závazkem a výzvou, které se budeme snažit naplňovat i nadále, řekl Lumír Mati, produkční ředitel Česko-Slovenského plesu.

Na závěr oficiálního programu slavnostního večera oba ředitelé Česko-Slovenského plesu pozvali na následující jubilejní 10. ročník, který se uskuteční v pražském Obecním domě 17. února 2024.

Datum zveřejnění: 12-2-2023

Česko-Slovenský ples 2023 – další noviny

Česko-Slovenský ples 2023

Programkulinarieubytování, charita a organizační náležitosti slavnostního večera

 Ctěné dámy, vážení pánové, hosté Česko-Slovenského plesu.

Už o několik dnů se opět setkáme na již 9. ročníku Česko-Slovenského plesu, který se uskuteční 11. února 2023 v nádherných secesních prostorách pražského Obecního domu a spoločně si pod záštitou prezidentů našich zemí a za osobní účasti představitelů vlád a parlamentů obou států připomeneme 30. výročí vzniku obou našich republik.

Přinášíme Vám informace o organizaci, programu, slavnostním menu a cateringových službách, možnostech zvýhodněného ubytování, které jsme pro Vás, naše ctěné hosty,  připravili spolu s partnerskými hotely a také o charitativní podpoře, která je pevnou součásti Česko-Slovenského plesu.

Program, časový harmonogram a organizační náležitosti Česko-Slovenského plesu 2023

Krása, elegance, šarm a gentlemanství – to vše na Vás čeká na události plesové sezóny v nádherných secesních prostorách Obecního domu v Praze 11. února 2023 od 18.00 hod. na Česko-Slovenském plese. Oficiální zahájení plesového galavečera bude v 19.00 hod.

Bližší informace k programu najdete v sekci Program.

Organizační náležitosti ke kulturně společenskému galavečeru Vám přinášíme zde:

 Gastronomie

V ceně vstupenky bude opět zahrnuta neomezená konzumace exkluzivního cateringu a vybraných nápojů. Servírovaná večeře bude podávána ve Smetanově síni, ve Sladkovského sálu a v lóžích druhého patra pražského Obecního domu. Pro hosty, kteří si zakoupili vstupenky na balkon do 2. patra bude v době podávání galavečeře rautový servis zpřístupněn v prostorách Grégrova sálu, kde bude následně v průběhu večera pro všechny hosty připraveno občerstvení formou live stations a bufetových stolů se studeným a teplým jídlem. Kulinarii, servírovanou večeři a cateringové služby nejvyššího standardu pro hosty plesu po celý večer zabezpečuje exkluzivní cateringový partner Česko-Slovenského plesu – společnost Stones Catering.
Kompletní přehled kulinarie, včetně 3-chodového menu šesti lahodných pokrmů v speciálním “duet” servisu, najdete v sekci Kulinarie.

 Ubytování

Pro Vás, ctěné hosty Česko-Slovenského plesu 2023, jsme připravili zvýhodněnou nabídku ubytování v partnerských hotelech Česko-Slovenského plesu. Bližší informace k ubytování najdete v sekci Ubytování.

 Charita

Bližší informace k ubytování najdete v sekci Charita.

 

Těšíme se na Vás na 9. ročníku vyjímečného Česko-Slovenského plesu.

S úctou,

Radovan Čaplovič, jednatel, ředitel Česko-Slovenského plesu
Lumír Mati, jednatel, produkční ředitel Česko-Slovenského plesu 

Datum zveřejnění: 25-1-2023

Šťastný a úspěšný rok 2023

Ctěné dámy, vážení panové, přátelé.
 
Přejeme vám v roce 2023 hodně zdraví, úspěchů a radosti ze života a těšíme se na vás už 11. 2. v Obecním domě v Praze na již 9. ročníku Česko-Slovenského plesu.
 
Za Česko-Slovenský ples:
Radovan Čaplovič a Lumír Mati, jednatelé společnosti ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o. a tým Česko-Slovenského plesu
 

Datum zveřejnění: 1-1-2023

Česko-Slovenský ples oslaví 30. výročí vzniku obou samostatných států

Když Česko-Slovenský ples uzavřel plesovou sezónu v roce 2020, jen málokdo si uvědomoval, že společnost čeká těžké období, které ovlivní i organizaci kulturně společenských akcí. Po pandemii vynucené přestávce v roce 2021 se ples letos uskutečnil ve formě majálesu. 11. února 2023 se však v Obecním domě v Praze bude konat tak, jak jej známe a bez omezení. Organizátoři a účastníci si tentokrát připomenou kromě jiného 30. výročí založení České republiky a Slovenské republiky.

Na 9. ročníku Česko-Slovenského plesu se ve smyslu tradice setkají významné osobnosti z oblasti kultury a umění, vědeckého, podnikatelského, diplomatického a politického života, aby utužovaly přátelské vztahy a vzájemnost mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. I tentokrát se mohou hosté těšit na výjimečnou hudební sestavu. Bavit je budou kapela Chinaski, Lenka Filipová, Václav Neckář & Bacily, Zuzana Smatanová, operní pěvec Martin Babjak, folklorní soubor Limbora a Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólistkami Andreou Zimányiovou, Zuzanou Gamboa, Ivanou Regešovou a mnoho dalších. Večerem budou provázet česká moderátorka a herečka Michaela Maurerová a slovenský divadelní, filmový a televizní herec Vladimír Kobielsky.

Česko-Slovenský ples si tentokrát připomene rozdělení Československa na dvě samostatné země, které ale i po osamostatnění mezi sebou stále udržují a také intenzivně rozvíjejí nadstandardní sousedské vztahy. „Česko-Slovenský ples patří k nejprestižnějším akcím na území obou zemí a je jedním z nejvýraznějších symbolů rozvíjení těchto vztahů. Moc si vážime, jak záštitu prezidenta České republiky, tak i prezidentky Slovenské republiky. Je to forma uznání, která nás zároveň zavazuje stále pracovat a připravovat ples co nejdůstojněji,“ řekl ředitel plesu Radovan Čaplovič.

A co hosty letos čeká? Nebude chybět několik překvapení, kulinářské speciality, květinová výzdoba jako pocta Genia loci Obecního domu v Praze či tradiční podpora charitativních projektů.„Více než padesátiletá tradice společných společenských setkání sahající až do roku 1969, kdy proběhl první "Společenský seznamovací večer", přímý předchůdce slovenských a později československých plesů v Praze, nás zavazuje k vysokému standardu večera, který každoročně přináší hostům Česko-Slovenského plesu nejen hodnotný umělecký program s více než 150 účinkujícími umělci na třech podiích Obecního domu, zážitkovou gastronomii včetně tříchodové servírované večeře v takzvaném duosetu, ale také atmosféru jedinečného setkání výjimečných osobností ze všech sfér společenského a kulturního života obou zemí. Ani na 9. ročníku nášho plesu tomu nebude jinak a pro naše hosty je připraveno téměř 12 hodin nezapomenutelného galavečera,” říká Lumír Mati, produkční ředitel Česko-Slovenského plesu.

Zatímco ještě nedávno se při přípravě Česko-Slovenského plesu mluvilo o kapacitních omezeních a hygienických opatřeních, dnes organizátoři věří, že nás nic podobného 11. února 2023 nečeká. Hosté budou mít proto k dispozici opět nejen impozantní Smetanovu síň, ale všechny společenské prostory a sály Obecního domu, který je skvostem pražské secesní architektury. “Ještě pořád v nás doznívají dojmy a emoce z krásného slavnostního večera. Dovolte mi poděkovat všem našim partnerům, příznivcům, účinkujícím i ctěným hostům, že nás i v této náročné době podpořili svou účastí. Bez vás by Česko-Slovenský ples nebyl takový, jaký je,” řekl bezprostředně po osmém ročníku ředitel Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič a dodal, že právě také díky příznivcům, účinkujícím, partnerům a ctěným hostům je ples tak výjimečný. Už zanedlouho proto k dosud osmi nezapomenutelným plesovým nocím a devíti letům budování hodnotné tradice, díky které se Češi a Slováci v jedinečný večer setkají, aby si bok po boku připomněli svou společnou historii, přibude devátá.

Záštitu nad Česko-Slovenským plesem i letos převzali prezident České republiky Miloš Zeman a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.


 

Datum zveřejnění: 31-10-2022

© Copyright ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o., ART OF WORD s.r.o. a SLOVENSKO-ČESKÁ SPOLEČNOST 2013–2023  
Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. ROZUMÍM